حاشیه های همایش جغرافیای پزشکی اصفهان

 

پنجشنبه 25/7/87 به دعوت مرکز اصفهان شناسی همایشی در سالن کتایخانه مرکزی شهر داری باسخنرانی آقای دکتر مهدی نژاد تحت عنوان جغرافیای پزشکی اصفهان  برگزار شد. ابتدا سخنران در مورد معنی جغرافیای پزشکی سخن گفت .طبق نظر ایشان جغرافیای پزشکی عبارت از اثر عوامل محیطی بر سیتو بیو لوژیکی بدن انسانها  است . پراکندگی بیماریها در آب و هواهای مختلف نیز از مباحث این رشته است . بعداز این مقدمه آقای دکتر مدتی در مورد بیماریهای رایج در بشاگرد بندرعباس قبل از سفر خود به آنجا صحبت کردند و اینکه پس از مدتی تمام آن بیماریها از آن دیار رخت بر بسته است . آنگاه به بیان  یکی دو خاطره پرداختند و سپس نوبت به بررسی برخی نمودار ها رسید که از باغ رضوان یا به قول ایشان آرامستان استخراج شده بود. کامپیوتر مشکل داشت یا اپراتور به محض اینکه آقای دکتر می خواستند در مورد یک اسلاید توضیحی بدهند دفعتااسلاید بعدی می آمد وبه همین ترتیب به سرعت تعویض اسلاید ها اضافه می شد. آقای دکتر از خیر این قسمت گذشتند و به ارائه شفاهی بسنده کردند حاصل اینکه غالب مرگ ومیر های ثبت شده شامل بیماریهای قلبی عروقی(52 % در سال 80) ودر ردیف بعد سرطان ها و تومورها (بیش از 12%)   می باشد. 

 موارد زیر  فهرست وار قابل ملاحظه است:

1-درمورد اینکه اصفهان چه محلی در این همایش داشته معلوم نبود چون سخنران در مورد بشاگرد داد سخن داد.

2-  آمار های ارائه شده استناد به اسناد قانونی نداشت.

3-   در مورد بیماری  ام اس  که در اصفهان بسیار شایع است  صحبتی به میان نیامد.

4-در مورد آلودگی آب اصفهان از نظر وجود انگلها  و سختی آن  صحبتی نشد کاش آقای دکتر به جای بشاگرد از مسیر زاینده رود دیدن می فرمودند و ریختن فاضلاب خانه هاو... در آب آشامیدنی مردم را مشاهده میکردند.

5-  در مورد آلودگی شدید آب به مواد نفتی  حرفی به میان نیامد.

6- در مورد بیماریهای تنفسی ساکنین اطراف کارخانه سیمان و ذوب آهن سکوت شد .

7- در مورد کچلی و ریزش موی دختران دانش آموز - شیوع شپش  -  شیوع تب مالت -  سالک  و .....  کوچکترین اشاره ای نشد. در عوض سخنران محترم گفت که به رئیس جمهر خبر داده که  هوای اصفهان آلوده است

خبر نداشتند که ایشان سرگرم حل مسائل جهانی اند.

8- اصولا این ترکیب جدید جغرافیای پزشگی از واقعیات بسیار دور است . یک نفر اول باید پزشک باشد و آنگاه به مسایل جغرافیای پزشکی به پردازد. این یک  جعل عنوان است و فقط در جوامع بسیار عقب افتاده کاربرد دارد زیرا این گونه بیماریها در ممالک پیشرفته محلی از اعراب ندارد . آیا یک پزشک نمی داند در مناطق مرطوب امکان بروز مالاریا هست و یا در مناطق خشگ امکان بروز بیماریهای پوستی می رود؟

9-  سخنران محترم از سونامی نیز نام برد که میتوان با تکیه به علم جغرافیای پزشکی از آن در امان بود.

10- این مبحث حداکثر ظرفیت بهداشت پزشکی را دارد ونه بیشتر . چه  یک جغرافیا دان هیچ سنخیتی با پزشکی ندارد و با هیچ چسبی نمی توان این دو را بهم چسبانید. هیچ ارتباطی هم نمی توان ایجاد کرد مگر اینکه یرخی موارد را به شقیقه ربط دهیم.

11- آقای دکتر شهرزاد نماینده مجلس شورای اسلامی که حدود ده دقیقه به ختم جلسه تشریف آورده بودند به آقای دکتر گفتند اگر مشکلی در ارتباط با ایجاد رشته کارشناسی ارشد این رشته در دانشگاه وجود دارد ایشان کمک خواهند کرد.

12- آقای ریاحی  گرداننده محترم جلسه سه سوال را از خیل سئوالات مطرح کردند.

+ نوشته شده توسط ناصر شریف روحانی در پنجشنبه ۲۵ مهر۱۳۸۷ و ساعت 19:47 |